Każdy projekt wiąże się często z wieloma wątpliwościami i pytaniami ze strony zespołu projektowego czy kierownika projektu (i nie tylko). Dlatego warto zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami odnośnie tematyki zarządzania projektami.
Program pracy, który ma prowadzić do korzystnych zmian. Celem wprowadzenia projektu może być: rozwój i wprowadzanie nowych usług, wprowadzenie usprawnień do istniejących procesów.
Zazwyczaj kierownik projektu będzie nominowany do prowadzenia projektu i oczekuje się, że będzie w pełni odpowiedzialny za realizację jego celów. Kierownik projektu będzie liderem zespołu i będzie odpowiedzialny za:
Szeroka gama umiejętności oraz doświadczenie są niezbędne podczas zarządzania projektem. Należy do nich wiedza biznesowa, umiejętności techniczne (planowanie skomplikowanych zadań, zasobów, negocjacja, zarządzanie umowami, twórcze myślenie) i indywidualne (dobra prezentacja i perswazja, wysoka wiarygodność) oraz umiejętność kierowania zespołem projektowym.
Tak – w zależności od wielkości projektu i liczby projektów, organizacja może wymagać kilku osób do prowadzenia różnych projektów. Na ogół hierarchia ta dzieli się na 3 podzespoły.
Czasami ludzie nie spełniają oczekiwań, ponieważ nie mają odpowiednich umiejętności, by wykonać zadanie. Na przykład, można przypisać osobę do zakończenia analizy nowego zestawu raportów, ale ona kompletnie nie wie jak się za to zabrać. Dlatego istotne jest, by odbywali oni różne szkolenia, poszerzali zakres posiadanej wiedzy. Każdy pracownik potrzebuje jakiegoś przełożonego, kierownika, który będzie wydawał polecenia i będzie kontrolował postępy pracy.
Nie da się w ten sposób określać funkcji tych osób. Oczywiście więcej odpowiedzialności i więcej funkcji posiada project manager. Jednak uczestnik projektu także wnosi wiele wkładu do pracy. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że rola kierownika jest bardzo ważna, ale bez uczestnika projektu projekt nie byłby możliwy do realizacji.
Obecnie wszystko przyspieszyło. Globalizacja przynosi coraz to nowe wyzwania. Firma, by utrzymać się na rynku, musi dynamicznie się rozwijać. Gdy realizuje projekt, konieczne jest usprawnienie pracy, by wszystko przebiegało pomyślnie. Umiejętne zarządzani projektami pozwala na taką organizację pracy, że grupa projektowa uzyska wyznaczone cele, a przedsięwzięcie zostanie ukończone w zaplanowanym terminie.
Niezależnie od specyfiki projektu w firmie zawsze występują trzy podstawowe ograniczenia:
Te trzy ograniczenia są zwykle ze sobą mocno powiązane.
Do najbardziej typowych należą: Prince 2, Scrum, Critical Chain, TenStep, PMBok. Natomiast techniki zarządzania projektami informatycznymi: XPM, XPrince
Nie należy tak pojmować sytuacji. Jest tak dlatego, że każdy projekt jest zawsze związany z pewnym stopniem ryzyka. Zagrożenia takie związane są ze zmieniającą się sytuacją na rynku, itd. Jeżeli, nawet przy bardzo pewnym do realizacji projekcie, firma nie uwzględni w swoim planie ryzyka, może to odbić się negatywnie w trakcie procesu projektowego.
Wszystko zależy od wielkości projektu, od jego złożoności. Na rynku informatycznym jest dostępnych wiele dobrych programów. Inne mają trochę niedociągnięć. Dobry program musi mieć możliwość przypisywania zadań poszczególnym uczestnikom, wymiany informacji pomiędzy wszystkimi osobami zaangażowanymi w prace nad projektem. Jeżeli potencjalny klient ma wątpliwości, zawsze może skorzystać z wersji demo dostępnej na stronie firmy oferującej oprogramowanie.